Dobre Książki

Wyszukiwanie zaawansowane
Cytat
Instrukcja samoobsługi człowieka - Grażyna Dobroń
Instrukcja samoobsługi człowieka Instrukcja samoobsługi człowieka

Instrukcja samoobsługi człowieka

37.08 zł

39.90 zł

Dodaj do
Artykuł chwilowo niedostępny

Grażyna Dobroń - dziennikarka radiowej Trójki, tym razem przygotowała inspirującą i użyteczną instrukcję obsługi... codzienności. O tym jak żyć, co robić, by być sobą w pełni, jak zachować zdrowie, dobrze jeść i właściwie odpoczywać - pyta m.in. psychologów, prawników, biznesmenów i lekarzy. Książka dla ludzi, których nie zadawalają powierzchowne rady, ale ciągle szukają prawdy o sobie i świecie.

INSTRUKCJA SAMOOBSŁUGI CZŁOWIEKA to przewrotny tytuł, choć czuję, że może inspirować ludzi do zatrzymania się i wnikliwego spojrzenia na to, co robią ze sobą i ze swoim życiem. Współczesne tempo życia sprawia, że dużo chcemy osiągnąć w krótkim czasie. Dlatego potrzebujemy i oczekujemy podpowiedzi, gotowych rozwiązań, „drogi na skróty", wreszcie... instrukcji. Prawie wszystko w dzisiejszym świecie ma swoją instrukcję, łącznie z gwoździem, ale jednej, jak dotąd, nie ma. Właśnie instrukcji obsługi człowieka. Tę instrukcję każdy z nas pisze sam, by według własnej metody złożyć puzzle życia.

Fragment książki

DARMOWE KOREPETYCJE z SUKCESU

Brian Tracy, ekspert psychologii sprzedaży

Dwadzieścia lat uciekałeś od biedy i trudności materialnych. Czy dziś mamy podobną perspektywę? Czy wciąż trzeba tak długo pracować i czekać na efekty?

Musisz zrozumieć, że to nie zdarzyło się nagle po dwudziestu latach. Działo się stopniowo, sytuacja poprawiała się o jakieś pięć procent rocznie. Wszystko, do czego warto dążyć, wymaga czasu, a w związku z rym najważniejsze jest, by zrobić początek, zacząć.

Gdyby dążenie do upragnionego celu, zrealizowanie jakiegoś marzenia miało zająć całe życie, czy też byłoby warto? Czy raczej nie świadczyłoby o nas zbyt dobrze?

Cele można mieć różne: krótkoterminowe, średnioterminowe i długoterminowe. Cel krótkoterminowy to na przykład uzyskanie dobrej pracy, zawarcie dobrego małżeństwa albo utrzymanie sprawności fizycznej. Cel średnioterminowy to stanie się jednym z najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie - zajmie to nam od pięciu do siedmiu lat. Cel długoterminowy to uzyskanie niezależności finansowej albo wychowanie dzieci tak, by były zdrowe i sprawne. Życie jest zatem zbiorem celów, nad którymi pracuje się cały czas.

Wielka pracowitość. Zazwyczaj jednak jest tak, że życie przepływa obok nas, ponieważ nie koncentrujemy się na celach, przyjmujemy to, co się zdarza. Mówisz, że człowiek jest zamkiem szyfrowym - od myśli i działań zależy jego życie. Myślę więc, że trzeba być dobrym kasiarzem, by ten zamek otworzyć. Jak to się robi?

Zacznijmy od tego, że tylko trzy procent osób w Polsce określiło swoje cele i te osoby rzeczywiście uzyskają znacznie więcej niż pozostali. Tak dzieje się na całym świecie. Natomiast wszyscy dążymy do celu podstawowego, którym jest osiągnięcie szczęścia - ono daje nam poczucie, że czynimy właściwe kroki dla zrealizowania konkretnego celu. Jeśli chcemy zgubić 20 kilogramów, utrata kilograma za każdym razem będzie nas czyniła szczęśliwymi. O tę podróż właśnie chodzi, o dążenie, a nie o cel ostateczny. Najważniejsza jest jasność -trzeba mieć świadomość tego, kim się jest i czego się pragnie.

Piszesz, że wszystko, w co naprawdę wierzymy, może być realne, stać się elementem naszej rzeczywistości - nieważne, czy jest to prawda, czy nie. Można wykreować nawet rzecz wirtualną?

Czasem na moich seminariach opowiadam pewną historię. Mówię: wyobraźcie sobie, że istnieje sklep, w którym można sobie kupić pewne przekonanie i wgrać je do naszego podświadomego „komputera". Jeżeli moglibyście kupić dowolne przekonanie, jakie byście wybrali? Odpowiedź jest prosta: byłaby to wiara w to, że jesteśmy stworzeni, aby odnieść w życiu sukces, bo właśnie dzięki niej odnosi się sukces. Jeżeli w pewnym momencie pojawi się problem lub poniesiecie porażkę, powiecie: zdarza się. Jeżeli napotkacie trudności, stwierdzicie, że jest to po prostu część procesu stawania się kimś, kto odniósł sukces. Moim dzieciom, odkąd skończyły trzy lata, zawsze mówiłem to samo: „Kiedy dorośniecie, odniesiecie ogromny sukces". Obecnie moje dzieci dorosły i są całkowicie przekonane, że odniosą w życiu sukces - kiedy byli młodzi, zostali zaprogramowani w ten sposób. Dorośli również mogą się zaprogramować. Musimy sobie powtarzać: odniosę sukces w życiu, wcześniej czy później. W końcu w to uwierzymy i życie zacznie się zmieniać.

Skoro wszystko zaczyna się od środka, od zmiany w umyśle, sercu, duszy, po czym poznamy, że ta zmiana już się w nas dokonała?

Zobaczymy wyniki tej zmiany w zewnętrznym świecie. Świat będzie się zmieniał jak lustro odbijające przemiany zachodzące w nas. Zawsze musimy jednak zacząć od siebie.

Jak pracować ze sobą, jak intensywnie?

Podam przepis na sukces. Weźcie zaraz kawałek papieru i ołówek i spiszcie dziesięć celów na nadchodzący rok. Potem spójrzcie na nie i zadajcie sobie pytanie, który z nich będzie miał największy wpływ na wasze życie? Podkreślcie go - on będzie waszym podstawowym celem w życiu. Następnie codziennie musicie zrobić coś, co zbliży was do niego. W tym momencie zmienicie swoje życie. Musicie niestrudzenie pracować, aby osiągnąć ten jeden jedyny cel. Największy cel można zrealizować, jeżeli rozbijemy go na kawałki. W jaki sposób zjeść słonia? Po jednym plasterku. Prawdziwa tajemnica sukcesu. Kiedy wsiądziemy na pokład samolotu, który ma nas zabrać z Warszawy do Nowego Jorku, przez większą część czasu, 99 procent trasy, samolot będzie leciał obok właściwego kursu. Wydaje się, że samoloty kluczą, ale mimo to przylatują na czas. Istnieją trzy podstawowe zasady, aby osiągnąć sukces: po pierwsze, musimy określić punkt docelowy. Krok drugi -start. Trzeba mieć odwagę, by coś zacząć bez żadnych gwarancji powodzenia. Większość ludzi ponosi porażkę, ponieważ boi się wykonać pierwszy krok. Krok trzeci to stałe poprawianie kursu. Z reguły będziemy kluczyć wokół zamierzonej trasy, zmierzając mimo to we właściwym kierunku. Jeżeli jednak będziemy wprowadzać korektę naszego kursu, wreszcie dotrzemy tam, gdzie chcemy. Poczujemy się wtedy doskonale, nasza pewność siebie wzrośnie. Wyznaczymy sobie jeszcze większe cele. I będziemy jeszcze bardziej cierpliwie pracować, aż osiągniemy sukces.

Brian Tracy jest jednym z czołowych specjalistów amerykańskich w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi i organizacji czasu. Ekspert psychologii sprzedaży, f charyzmatyczny mówca, uznany na świecie autorytet i konsultant w zakresie rozwoju osobistego oraz sukcesu zawodowego. Ma doskonały umysł, który potrafi wykreować l wszystko. W biznesie osiągnął sukces. Sprzedał miliony książek, które dotychczas przetłumaczono na 35 języków.

----------------------------

Klienci którzy kupili "Instrukcja samoobsługi człowieka" kupili również:

----------------------------