Dobre Książki

Wyszukiwanie zaawansowane
Cytat
Jak podnieść pewność siebie - Gordon Lamont

Jak podnieść pewność siebie

10.90 zł

22.90 zł

Dodaj do
Artykuł chwilowo niedostępny

Pewność siebie nie lokuje się w sferze odczuć, jak często uważamy, lecz w sferze działania, Książka ta koncentruje się więc na tym, by znajdować skuteczne sposoby działania, a potem pozwalać, by odczucia szły za nimi. Pytanie nie brzmi: "Jak mogę poczuć większą pewność siebie, by odbyć rozmowę telefoniczną, której się obawiam?", lecz "Jak mogę przygotować się do tej rozmowy, aby maksymalnie zwiększyć szanse powodzenia"...

 

Fragment książki


       Wstęp
      Pewność siebie nie lokuje się w sferze odczuć, jak często się uważa, lecz w sferze działania. Książka ta koncentruje się więc na tym, by znajdować sposoby działania, pozwalając, by odczucia podążyły w ślad za nimi.
      Można znaleźć wiele książek, które obiecują wykreowanie „nowego siebie" dzięki robieniu tego czy tamtego, w rezultacie posłusznego trzymania się takiego czy innego planu. Wszystkie one (wliczając też DVD i strony internetowe) mają swych zwolenników i zdołały pomóc różnym ludziom, a niektórym wręcz przemienić życie, zatem nie zamierzam negować podejścia innych autorów. Znam i szanuję specjalistów programowania neurolingwistycznego (NLP), ekspertów pracy ze snem, terapeutów behawioralnych, hipnoterapeutów i wielu innych, którzy mają silne podstawy, by twierdzić, iż oferują techniki i wsparcie, pozwalające na realną pomoc ludziom w pokonywaniu różnych trudności, w tym braku pewności siebie.
      Jednak w głębi ducha po prostu nie wierzę, iż wiemy wystarczająco dużo o tym, jak nasze myśli, emocje i świadomość współdziałają w budowie poczucia naszej tożsamości, aby oferować jeden uniwersalny zestaw technik, wiodących do podniesienia pewności siebie. Dlatego nie twierdzę, że książka ta zmieni twoje życie. Zbyt wielu guru samorozwoju roztacza fałszywe wizje idealnej przyszłości. Są one miłe dla ucha, lecz nierealistyczne. Moim zdaniem, co znajduje odzwierciedlenie w tej książce, nie ma sensu próbować dawać system czy odpowiedź, które zmienią wszystko na zawsze. Chociaż podaję liczne systematyczne podejścia i odpowiedzi, wszystkie one opierają się na stwierdzeniu faktu, że ty i ja się różnimy; że między naszymi sposobami myślenia będą pewne podobieństwa i pewne rozbieżności; że to, co dla mnie ewidentne, może być dla ciebie wątpliwe, oraz że to, co tobie pomaga, mnie może przeszkadzać. Ponadto zmieniamy się z biegiem czasu, toteż coś, co sprawdza się dla ciebie dzisiaj, może stać się bezużyteczne za miesiąc czy rok. Jest to kolejny czynnik, z reguły ignorowany przez systemy „uniwersalne".
      Zatem książka ta przyjmuje inne spojrzenie. Nie będziemy próbowali stać się ludźmi bardziej pewnymi siebie, zmienić to, jacyjesteśmy i co odczuwamy. Podejdziemy do wszystkiego od drugiej strony i skupimy się na efektach. Pytanie nie brzmi tu więc: ,Jak mogę poczuć większą pewność siebie, by odbyć rozmowę telefoniczną, której się obawiam?", lecz ,Jak mogę przygotować się do tej rozmowy, aby maksymalnie zwiększyć szansę swojego powodzenia?" Kiedy zaatakujesz problem od tej strony, przekonasz się, że uczucia podążają za czynami. Jak w wielu innych sytuacjach: gdy skupiamy się na uczuciach, to one dominują; gdy podejmujemy działanie, uczucia tracą władzę nad nami. Czyż drobna plamka blisko naszego oka nie przesiani całego bogactwa świata, pozostawiając widocznym jedynie ten margines, na którym się znajduje?
      Nie znam bardziej nieznośnej plamki niż „ja".
      George Eliot, Middlemarch


      Jak korzystać z tej książki
      Książka jest podzielona na trzy rozdziały. Pierwszy, Na dobry początek, zawiera pewne wstępne ćwiczenia, które pomogą czytelnikowi rozpocząć pracę nad pewnością siebie dzięki analizie swoich myśli, odczuć i czynów oraz wybraniu aspektów, na których zechce się skupić. Rozdział drugi Skrzynka z narzędziami bierze pod lupę główne obszary tematyczne, które pojawiają się podczas warsztatów, szkoleń czy rozmów, oferując ćwiczenia oraz praktyczne porady i wskazówki. Rozdział trzeci początkowo był zatytułowany 50 dopalaczy pewności siebie, ale rozrósł się nieco bardziej! Zawiera zwięźle opisane pomysły do natychmiastowego zastosowania, z których można korzystać na bieżąco.
Są one tak opracowane, by można było je łatwo i szybo wypróbować w różnych sytuacjach. Niektóre z technik, podejść czy wskazówek są omówione bardziej szczegółowo w innych fragmentach książki.       Najlepiej jest pewnie czytać po prostu po kolei, o ile tekst okaże się pomocny, czyli przejść przez dwa pierwsze rozdziały -Na dobry początek oraz Skrzynka z narzędziami - zerknąć tu i ówdzie w rozdziale trzecim 63 dopalacze pewności siebie i w końcu sięgnąć po nagrodę dla tych, którzy wypróbują je wszystkie: po satysfakcję ze świadomości, że jesteś prawdopodobnie bardzo wszechstronnie rozwiniętą, tolerancyjną, zrelaksowaną i unikalną jednostką!
      Nieuchronnie znajdą się tu pewne uwagi, które nie będą miały zastosowania dla ciebie, podejścia nadto oczywiste albo nadto „odjechane" czy po prostu nie pasujące do twojej sytuacji. Jednak uważam, że pewność siebie jest ściśle powiązana z kreatywnością; że „l + l = coś nowego" (czy już jest to nazbyt odjechane?); że tym, czego naprawdę nam potrzeba, jest impet, pozwalający wyrwać się ze sposobu, w który zawsze myśleliśmy, w który pozwoliliśmy sobie odmalować własny charakter i życie. Dlatego gorąco proszę, abyś nie odrzucał niczego jako zbyt radykalne, dopóki tego nie wypróbujesz, gdyż być może właśnie to będzie kluczem do okazania przez ciebie pewności w określonych sytuacjach.
      Dlaczego napisałem tę książkę?
      Dla pieniędzy? Nie przeczę, że jakieś płyną do autora, ale na pewno nie przyczynią się do ziszczenia obecnej wciąż tylko w snach luksusowej willi (zwłaszcza jeśli jeszcze nie kupiłeś tej książki).
      Dla sławy? Zapewne nie będę zapraszany do telewizji, by promować swój bestseller, choć z drugiej strony, kto wie? (Trzeba wykazać się jakąś pewnością siebie!) Tak czy inaczej na pewno przemycę swoją nową książkę na sesjach szkoleniowych i warsztatach.
      Dlatego, że ktoś powiedział: „Tak"? Oczywiście - to ogromne wsparcie pewności siebie, jeśli ktoś składa u nas zamówienie na książkę.
      Jednak pytanie, które naprawdę zadaję, brzmi: „Dlaczego ja?" Czy jestem szczególnie pewnym siebie człowiekiem, nawykłym, by rozdawać perły mądrości z niebotycznych wyżyn swego sukcesu? Nie. Niemniej prowadzę życie zawodowe, które w szczytowym okresie swej mody w latach 90. zwane było w Anglii portmanteau lwing - zamiast wykonywać regularną pracę etatową robię dużo różnych rzeczy, które łączę w różnych proporcjach i różnym natężeniu. Obecnie moja.portmanteau zawiera pisanie (oraz produkcję i reżyserię) audycji radiowych, redagowanie książek, nadzór nad edukacyjnymi portalami internetowymi, szkolenia w zakresie mediów oraz zarządzania, grę aktorską, pisanie książek, doradztwo kreatywne i kilka innych.
      Mam świadomość, że wyznania te mogą wyglądać na chwalipięctwo (a z drugiej strony skali - że nadaję się do wszystkiego i niczego), niemniej dzięki układance takich właśnie elementów (niekiedy bardzo, bardzo malutkich) zapewniam sobie utrzymanie. Z reguły się to udaje, choć wciąż miewam do czynienia z przeplatającymi się okresami „głodu i obżarstwa"; po tygodniach nadmiaru pracy i licznych propozycji, przepuszczonych z powodu braku czasu, przychodzi miesiąc czy więcej stukania do drzwi z poczuciem, że zbliża się widmo przytułku dla ubogich. Tak wygląda życie wolnego strzelca i trzeba się z tym pogodzić. Lubię różnorodność, odpowiada ona mojej łatwo ulegającej nudzie osobowości, jednak sytuacja ta wymaga sporej dozy pewności siebie czy - by pozostać w zgodzie z linią książki - zdolności realizowania różnych spraw niekiedy pomimo braku poczucia tej pewności. Po całej książce rozsiane są przykłady sytuacji, kiedy nie starczało mi pewności siebie, mam więc nadzieję, że jest jasne, iż nie jestem supermanem, nadciągającym z niechybną pomocą, tylko zwykłym śmiertelnikiem, który musi sobie radzić jak każdy.
      Innym powodem napisania tej książki jest fakt, że część mojej pracy w zakresie szkoleń, psychodramy oraz rozwoju osobistego zahacza o zagadnienia pewności siebie, toteż mogłem wykorzystać te doświadczenia, by dać w książce odpowiednie przykłady, sugestie oraz analizy konkretnych sytuacji.

 

 

----------------------------